Podobno cellulit mają wszyscy. Jednak u kobiet jest bardziej widoczny niż u mężczyzn. Pomarańczowa skórka, bo tak inaczej nazywa się ten defekt skóry, występuje u wielu osób bez względu na wiek i wagę. Na szczęście są proste metody, dzięki którym pokonasz niedoskonałości ciała. Poznaj najlepsze z nich.

Czym jest cellulit?

Cellulit to nic innego jak grudki tłuszczu zgromadzone pod skórą. Pojawiają się wtedy, gdy krew i limfa krążą wolniej, a komórki tkanki tłuszczowej otrzymują mniej tlenu. Cellulit najczęściej widoczny jest na udach, brzuchu, biodrach, pośladkach i ramionach. W pierwszej kolejności pomarańczowa skórka obejmuje uda; skóra jest nierówna, tworzą się obrzęki i stan zapalny. Pomiędzy komórkami gromadzi się limfa i nadmiar tłuszczu. Jest to pierwsze stadium cellulitu. W kolejnym etapie rozwoju skórki pomarańczowej uszkodzeniom ulega tkanka podskórna. Niektóre partie ciała stają się twarde, pokrywają się grudkami i guzkami. W trzecim stadium cellulitu krążenie krwi staje się wolniejsze, a w ostatnim odczuwa się bolesność – złogi tłuszczu uciskają naczynia krwionośne i nerwy.

Przyczyny pojawiania się cellulitu

Pojawienie się cellulitu uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Należą do nich wahania poziomu hormonów, a zwłaszcza estrogenu. Jeśli w okresie dojrzewania, podczas ciąży, menopauzy lub stosowania antykoncepcji dochodzi do gwałtownych skoków i spadków poziomu tego hormonu, to automatycznie zostaje zaburzony rozkład tkanki tłuszczowej. Równie ważny wpływ na wygląd i zdrowie skóry ma dieta. Jeżeli zależy ci na tym, by mieć piękne ciało, wyrównaj poziom spożywanych węglowodanów, tłuszczów i cukrów. Z diety usuń produkty bogate w sól i glutaminian sodu. To te składniki prowadzą do zatrzymania wody w organizmie, a tym samym do powstania obrzęków. Cellulit powstaje także w wyniku braku aktywności fizycznej, noszenia obcisłych ubrań i działania szkodliwych czynników (np. dymu papierosowego). W konsekwencji skóra jest mniej dotleniona, odżywiona, cieńsza, słabo ukrwiona i podatna na uszkodzenia. Pod skórą pojawiają się grudki i nierówności.

Jak pozbyć się cellulitu?

Najprostszymi sposobami pozbycia się cellulitu jest ograniczenie spożycia kawy, rzucenie palenia papierosów, ułożenie prawidłowo skomponowanej diety, rozpoczęcie ćwiczeń. W drogeriach i aptekach znajdziesz mnóstwo kosmetyków i suplementów, które wygładzą i ujędrnią skórę, a do tego usuną złogi tłuszczu. Szukaj produktów z zawartością kofeiny, alg, kwasów owocowych, witamin. Pomocne okażą się na pewno zabiegi medycyny estetycznej: endermologia, mezoterapia, liposukcja lub jonoforeza.