Kosmetyki powinny być przechowywane w szczególnych warunkach, ponieważ są wrażliwe na wilgoć i wysokie temperatury. Jak i gdzie przechowywać kosmetyki? Dlaczego nie należy przechowywać kosmetyków w łazience i jakie kosmetyki warto przechowywać w lodówce?

jak-przechowywac-kosmetyki.jpgDlaczego nie należy przechowywać kosmetyków w łazience?

Kosmetyki trzymane w łazience tracą swoje właściwości ze względu na panującą w niej wilgoć, której towarzyszą zmieniające się temperatury oraz sąsiedztwo kaloryfera i mokrych ręczników. Mimo to najczęściej przechowujemy nasze kosmetyki właśnie w łazience. Dlaczego? Tak jest wygodniej. Wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonujemy w łazience, dlatego chcemy mieć kosmetyki pod ręką.

Warunki panujące w łazience sprawiają, że produkty do makijażu szybciej wysychają oraz łapią bakterie i zanieczyszczenia. Pomadki trzymane w łazience miękną i z czasem się rozpuszczają, co skutkuje nietrzymaniem się pigmentu na ustach. Z kolei kosmetyki do pielęgnacji twarzy mogą zmieniać swoją konsystencję i w konsekwencji tracić swoje właściwości. Substancje aktywne, takie jak kwasy, retinol i witamina C, powinny być przechowywane w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza.

Jak i gdzie przechowywać kosmetyki kolorowe?

Na każdym opakowaniu znajdziesz zalecenia dotyczące przechowywania kosmetyku i jego daty przydatności. Kosmetyki kolorowe można przechowywać w każdym pokoju w zacienionym miejscu. Możesz je umieścić w szafce, na półce lub na toaletce. Kosmetyków lepiej nie przechowywać w kuchni ze względu na wysoką temperaturę i opary.

Pędzle, gąbki i pozostałe aplikatory, które stykają się ze skórą, powinny być stawiane pionowo i trzymane pojedynczo. Ich włosie nie może dotykać żadnych przedmiotów.

Miejsce, w którym przechowujemy kosmetyki, powinno być zacienione i chłodne. Optymalna temperatura oscyluje w granicach 2-10 stopni Celsjusza. Produkty kosmetyczne muszą znajdować się w swojej naturalnej pozycji – nie na boku ani do góry dnem.

Jakie kosmetyki warto przechowywać w lodówce?

W lodówce warto przechowywać lakiery do paznokci, szminki i błyszczyki oraz kosmetyki wodoodporne, na przykład maskary i eyelinery. Ponadto warto do niej wkładać samoopalacze i kremy z mocnym filtrem, których używamy tylko latem, oraz kosmetyki organiczne wolne od parabenów i substancji chemicznych. Także perfumy dłużej zachowają swoje właściwości, jeżeli będziemy przechowywać je w lodówce.