Zadbane dłonie są wizytówką każdej kobiety. Skóra rąk powinna być nawilżona, a paznokcie równo przycięte i idealnie pomalowane. Ale co jeśli paznokcie się łamią, kruszą i rozdwajają? Nie przejmuj się tym, bo są sprawdzone sposoby na ich wzmocnienie i pielęgnowanie.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Do najczęstszych przyczyn łamania się paznokci zaliczamy:

 • osłabienie płytki paznokcia spowodowane obgryzaniem lub niepoprawnie wykonaną stylizacją,
 • niedobór witamin i minerałów, zwłaszcza witamin A, B i E oraz cynku, wapnia i krzemu,
 • brak rękawiczek ochronnych podczas domowych porządków,
 • choroby płytki paznokcia,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, tarczycy lub wątroby.

Jak pokonać łamliwość paznokci?

 1. Nie obgryzaj!
  Pewnie wiele razy słyszałaś to od rodziców. Jeżeli ten nawyk pozostał ci do dziś, to pewnie byłaś nieposłusznym dzieckiem. Ale dlaczego teraz obgryzasz paznokcie? Na pewno zależy ci na zdrowiu i na tym, by twoje dłonie ładnie wyglądały. To samo dotyczy skórek wokół paznokci, które obgryzasz w stresowych sytuacjach. Zbierz się w sobie i pokonaj to złe przyzwyczajenie.
 2. Zmień manikiurzystkę
  Być może to wina manikiurzystki, która nie wykonuje profesjonalnie swoich usług. Nie umie poprawnie wypolerować płytki paznokcia, spiłować jej brzegów lub prawidłowo zdjąć hybryd. Właściwie wykonana usługa powinna upiększyć twoje dłonie, a nie osłabić kondycję paznokci.
 3. Stosuj ochronne rękawiczki
  Zanim przystąpisz do domowych porządków, zadbaj o dłonie. Posmaruj je kremem nawilżającym i załóż gumowe rękawiczki. W ten sposób ochronisz skórę i płytkę paznokcia przed detergentami i chemicznymi substancjami zawartymi w środkach do czyszczenia łazienki lub kuchni.
 4. Odpowiednie kosmetyki i akcesoria
  Do skrócenia paznokci używaj szklanych pilniczków, a ze stosowania cążek i nożyczek powinnaś zrezygnować. Narzędzia te podczas obcinania wywierają duży nacisk na paznokcie i tym samym je osłabiają. W pielęgnacji płytki paznokci przydadzą ci się kosmetyki wzbogacone o witaminy A i E. Możesz używać kremów, odżywek, peelingów i masek.