Eleganckie flakony, zgrabne buteleczki i słoiczki szepczące „kup mnie” – wszystko, co stoi na sklepowych półkach kusi nas swoim pięknym wyglądem. Jeżeli dołożyć do tego zniewalający zapach i atrakcyjną cenę, powstaje mieszanka wybuchowa, która nie pozwoli nam wyjść ze sklepu z niczym. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Co oznaczają symbole umieszczane na opakowaniach produktów? Zanim dokonasz wyboru i kupisz upatrzony specyfik, dowiedz się, jak czytać etykiety kosmetyków.

jak-czytac-etykiety-kosmetykow.jpgNajpopularniejsze etykiety kosmetyków:

Kontrola jakości (e)
Znak, który przypomina małą drukowaną literę E, świadczy o tym, że podczas napełniania opakowania producent stosował system kontroli wewnętrznej ilości produktu w opakowaniu. Wobec tego podana objętość jest zgodna ze stanem faktycznym.

Zielony produkt
Dwie strzałki umieszczone w kole informują o tym, że producent bierze udział w programie odzysku i recyklingu opakowań opracowanym w swoim kraju. Innymi słowy tak oznaczone opakowanie spełnia normy ekologiczne.

Trwałość
Symbol otwartego słoiczka precyzuje, jak długo można bezpiecznie używać produktu od daty pierwszego otwarcia. Umieszczony na słoiczku ciąg cyfr i liter, na przykład „12M”, oznacza, że kosmetyk można stosować bez obaw przez określony czas (tu: 12 miesięcy). Symbol otwartego słoiczka to inaczej symbol PAO (ang. Period After Opening).

Bezpieczeństwo
Znak „CE” poświadcza, że kosmetyk spełnia normy Unii Europejskiej. Znak może zostać umieszczony na opakowaniu, jeżeli producent udowodnił, że zadbał o bezpieczeństwo i zdrowie konsumenta. Oznaczenie jest obowiązkowe i musi zostać uwzględnione na opakowaniu kosmetyku, zanim ten zostanie wprowadzony na rynek.

Nietestowane na zwierzętach
Symbol króliczka na tle czarnego trójkąta dowodzi, że w fazie badań kosmetyk nie był testowany na zwierzętach. Symbol ten bywa zastępowany skrótem BWC (ang. Beauty Without Cruelty ‘Piękno bez okrucieństwa’) lub informacją „Not tested on Animals” (‘Nie testowano na zwierzętach’).

Kod kreskowy
To 13-cyfrowy kod EAN, który identyfikuje kosmetyk. Pierwsze trzy cyfry informują, w jakim kraju powstał, a kolejne – kto go wyprodukował.

Ręka na książce
Symbol „Przeczytaj przed użyciem” podpowiada, że opakowanie kosmetyku zawiera ulotkę informacyjną, w której znajdują się między innymi ostrzeżenia dotyczące składników i wskazówki stosowania. Z ulotką należy zapoznać się przed pierwszym zastosowaniem kosmetyku.