Wiele z nas narzeka na pieprzyki, które szpecą skórę. Pieprzyki można usunąć, ale taki zabieg należy poprzedzić odpowiednim badaniem. Równocześnie istnieją domowe sposoby na pieprzyki, które są tanie i bezpieczne, ale czasem wymagają czasu.

domowe-sposoby-na-pieprzyki.jpgCzym są pieprzyki?

Pieprzyki to zmiany komórkowe barwnikowe, a potocznie – brązowe lub czarne plamki na skórze. Pieprzyki są skutkiem akumulacji melanocytów, czyli komórek produkujących pigment zwany melaniną. Niektóre są z nami od urodzenia, inne pojawiają się z wiekiem. Pieprzyki mogą być płaskie lub wystające oraz gładkie lub chropowate. Za przyczyny powstawania pieprzyków uważa się:

  • zmiany hormonalne,
  • ekspozycję na słońce,
  • czynniki genetyczne.

Domowe sposoby na pieprzyki: czosnek

Czosnek to źródło enzymów zdolnych do rozbicia komórek produkujących barwnik.
Będziesz potrzebować:

  • ząbek czosnku,
  • gazę,
  • taśmę samoprzylepną lub plaster.

Przed zbiegiem zdezynfekuj skórę środkiem z alkoholem, następnie pokryj ją odrobiną olejku migdałowego lub wazeliną, aby ochronić okolice pieprzyka. Rozgnieć ząbek czosnku i otrzymaną miazgę umieść bezpośrednio na pieprzyku. Przykryj pieprzyk gazą i przyklej do skóry. Pozostaw czosnek na skórze na całą noc. Powtarzaj zabieg codziennie przez tydzień. Po tym czasie pieprzyk powinien odpaść samoistnie.

Domowe sposoby na pieprzyki: skórka z banana

Skórka z banana usuwa pieprzyki i nawilża skórę.
Odkrój kawałek skórki od banana i umieść ją wewnętrzną stroną na pieprzyku. Powtarzaj ten zabieg codziennie, zawsze na noc. Nie spłukuj skóry.

Domowe sposoby na pieprzyki: sok ananasowy

Sok z ananasa redukuje stopień napigmentowania pieprzyka, co sprawia, że pieprzyk znika stopniowo.
Zaaplikuj sok ananasowy bezpośrednio na pieprzyk za pomocą bawełnianego wacika i pozostaw do wyschnięcia. Dla lepszego efektu używaj świeżego soku z naturalnych produktów, który zawiera więcej kwasu cytrynowego. Ananas możesz zastąpić zielonym jabłkiem, cytryną lub grejpfrutem.

Domowe sposoby na pieprzyki: olej rycynowy

Olej rycynowy usuwa pieprzyki i inne znamiona, ale na efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni.
Będziesz potrzebować:

  • łyżki oleju rycynowego (10 ml),
  • tabletki aspiryny lub łyżki sody oczyszczonej (10 g).

Wetrzyj olej rycynowy bezpośrednio w pieprzyk i pozostaw na całą noc, a rano umyj skórę. Metodę stosuj regularnie przez miesiąc.