Problemy skóry łojotokowej są bardzo często widoczne już na pierwszy rzut oka. Wyróżnia się przede wszystkim skłonnością do nadmiernego świecenia się szczególnie w okolicach strefy T – czole, nosie, a także brodzie. Jaka jeszcze jest cera tłusta i jak poprawić jej wygląd?

Cera tłusta – charakterystyka

Oczywiście nadmierna produkcja łoju może występować również w innych okolicach np. na policzkach czy w okolicach ust. Warto podkreślić jednak, że tam niedoskonałości powstają dużo rzadziej i nie są aż tak bardzo widoczne.

Ten typ cery słynie również z większej podatności na występowanie wielu niedoskonałości skórnych, które objawiają się m.in. swędząca wysypką, zaskórnikami i zauważalnie rozszerzonymi porami. Cera tłusta wyróżnia się także ze względu na swoją grubość – tylko w nielicznych przypadkach prześwitują przez nią żyłki i naczynia krwionośne. Zwiększona ilość wytwarzanego sebum sprawia, że skóra jest lepka i wyczuwalnie wilgotna, nawet wtedy, gdy warunki atmosferyczne są niesprzyjające.

Pielęgnacja cery tłustej: dieta kluczem do sukcesu

Wbrew pozorom, na stan skóry wpływa wiele czynników, nie tylko te powiązane ze stosowanymi kosmetykami. Ogromne znaczenie odgrywa zdrowy styl życia, a przede wszystkim dieta. Jeżeli Twoim problemem są niedoskonałości, które są charakterystyczne dla cery tłustej, to na „zakazanej liście” powinnaś umieścić takie produkty jak:

  • czekolada i inne słodycze;
  • przyprawy o ostrym smaku (chili, papryka ostra itp.);
  • papierosy;
  • barwniki (zwłaszcza w intensywnym, pozyskanym sztucznie kolorze);
  • konserwanty;

Ponadto zalecane jest znaczne ograniczenie ilości spożywanej kawy i mocnej herbaty, dodawanej soli czy cukru. Większość tych składników stymuluje działanie gruczołów łojowych tzn. pobudza je do większego wydzielania sebum. Nadmierna ilość łoju przyczynia się do powstawania stanów zapalnych, wykwitów, zaskórników i innych niedoskonałości, które w cerze tłustej wyjątkowo trudno ukryć pod makijażem. Czynnikiem, który też warto zredukować w trosce o stan skóry jest stres, który działa mobilizująco na organizm. Jak widzisz dieta dla skóry tłustej nie wymaga dużych poświęceń.

Dbanie o cerę tłustą – inne ważne wskazówki

Pielęgnacja skóry tłustej nie należy do najłatwiejszych. Aby uniknąć zaostrzenia problemu, warto ograniczyć do minimum częstotliwość używania mydeł o silnych właściwościach zasadowych. Dermatolodzy nie polecają również kosmetyków bardzo tłustych. Podczas wybierania preparatów do pielęgnacji cery tłustej trzeba zwrócić szczególną uwagę na te, które wyprodukowane zostały przy wykorzystaniu dużej ilości alkoholu etylowego, detergentów takich jak SLS oraz takich składników jak lanolina, olej kokosowy czy masło kakaowe.

Jeżeli szczególnie zależy Ci na dobrej kondycji cery tłustej, opalaj się w rozsądnych ilościach i nie narażaj skóry na długotrwałą ekspozycję na słońce – nie wskazane jest przesuszanie skóry. Nie należy oczyszczać skóry częściej niż 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Stosowanie peelingów pomoże w utrzymaniu naskórka w dobrej kondycji.

Dbaj o swoją skórę każdego dnia, a ona odwdzięczy Ci się młodszym wyglądem!