Kosmetyki mineralne do makijażu, to znaczy mineralne podkłady, pudry, cienie, róże i korektory, są lekkie i trwałe. Mają więcej atutów: na skórze wyglądają bardzo naturalnie oraz nie podrażniają nawet wyjątkowo delikatnej i wrażliwej cery. Jakie właściwości mają kosmetyki mineralne i jaki jest ich skład? Jak je stosować/ nakładać i dla kogo są przeznaczone?
Kosmetyki mineralne ‒ właściwości
Kosmetyki mineralne są bardzo delikatne dla skóry. Zostały stworzone z myślą o skórze po peelingu laserowym, mikrodermabrazji, botoksie oraz po jeszcze poważniejszych operacjach plastycznych i dermatologicznych twarzy. Makijaż mineralny sprawdza się przy trądziku i alergii oraz po naświetlaniach radiologicznych. Dzięki temu, że składają się z minimalnej liczby naturalnych składników, są łagodne i hipoalergiczne, a co za tym idzie ‒ nie podrażniają nawet cer problematycznych, które wymagają delikatnego makijażu i takiej samej pielęgnacji.
Kosmetyki mineralne są sypkie, mimo to bardzo dobrze łączą się ze skórą. Dzięki swojej gęstej konsystencji doskonale chwytają się pędzla i stapiają z cerą. Ponadto są wydajne i nie brudzą ubrań. Co więcej, nie zawierają chemii, to znaczy substancji konserwujących i zapachowych, olejków ani wosków. Składają się z minerałów, i to krystalicznie czystych.
Kosmetyki mineralne ‒ skład
Kosmetyki mineralne zazwyczaj składają się z:
- tlenku cynku,
- dwutlenku tytanu,
- miki,
- kolorowych pigmentów pochodzenia naturalnego, między innymi tlenków żelaza, chromu, manganu i ultramaryny.
Biel cynkowa i tytanowa decydują o natężeniu koloru – im jest ich więcej, tym jaśniejszy odcień ma puder. Sam dwutlenek tytanu jest odpowiedzialny za właściwości kryjące kosmetyku i stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny (ok. 15 SPF). Z kolei tlenek cynku ma działanie antybakteryjne i ściągające. Co więcej, reguluje wydzielanie sebum, wysusza wypryski i wspomaga gojenie zmian skórnych. Te dwa związki w różnych proporcjach są wykorzystywane jako baza dla podkładów oraz dodatek do cieni do powiek, korektorów i różów do policzków.
Mika rozświetla cerę i nadaje jej satynowy lub perłowy połysk, a tym samym optycznie spłyca drobne zmarszczki. Za to pigmenty pochodzenia naturalnego nadają kosmetykom kolory, a przy tym nie podrażniają skóry.
Jak stosować/ nakładać kosmetyki mineralne?
Kosmetyki mineralne można aplikować warstwowo. Jeżeli cera jest problematyczna i wymaga dużego krycia, nawet nałożenie kilku ich warstw nie doprowadzi do uzyskania efektu maski. Wystarczy zaaplikować dany kosmetyk i rozprowadzać go okrężnymi ruchami pędzla, ponieważ wcieranie go w skórę zapewnia większe krycie.
Kosmetyki mineralne ‒ dla kogo?
Kosmetyki mineralne są przeznaczone dla skóry wrażliwej, która zamiast dużego krycia, potrzebuje jedynie wyrównania kolorytu. Dzięki swoim właściwościom leczniczym skutecznie pochłaniają sebum i podsuszają drobne krosty. Można je stosować do każdego rodzaju cery, także do skóry alergicznej ‒ ze względu na swój delikatny, organiczny skład. Z tego powodu mogą ich używać nawet kobiety w ciąży.