Zapewne nie raz słyszałaś, że mocznik ma właściwości nawilżające i warto stosować np. kremy do rąk z jego dodatkiem. Czym jest i jakie właściwości kosmetyczne ma mocznik? Poznaj go lepiej!
Ten składnik znany jest i stosowany w kosmetykach od wielu lat. Ale dopiero niedawno stał się popularny i dowiedzieliśmy się sporo ciekawych rzeczy na temat jego właściwości. Wiele z nich może cię zaskoczyć.
Mocznik. Co to właściwie jest?
Czym jest mocznik? Tak często o nim mówimy, szukając go w kremach, a tak rzadko potrafimy wyjaśnić, co to takiego. Czas nadrobić te zaległości i dowiedzieć się więcej na temat tego składnika.
Mocznik – substancja chemiczna, która jest produktem ubocznym przemiany białek w naszym organizmie.
Tak, to oznacza, że sami jesteśmy wyprodukować sobie mocznik. Jest głównym składnikiem NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skórę. Oddajemy go też z organizmu wraz z potem i moczem (prawdopodobnie stąd wzięła się jego nazwa).
Mocznik w kosmetykach to oczywiście syntetyczna wersja tej substancji. Pozyskuje się go z amoniaku i dwutlenku węgla. Jest nietoksycznym, niealergizującym, bezzapachowym, krystalicznym proszkiem rozpuszczalnym w wodzie. Przydaje się w kosmetykach, ponieważ uzupełnia niedobory naturalnego mocznika w organizmie.
Najważniejsze właściwości mocznika
Jak właściwie działa mocznik? Ogólnie mówi się, że doskonale nawilża. To jednak bardzo ogólne określenie właściwości mocznika.
Warto wiedzieć, że mocznik to humektant. Substancja, która pochłania wodę, wiążąc się z jej cząsteczkami, aby następnie łatwo przetransportować ją do wnętrza skóry i przypilnować, żeby ucieczka wody przez naskórek odbywała się jak najwolniej.
Ilość mocznika w NMF to około 7%, ale ta ilość zmniejsza się wraz z wiekiem – u starszych kobiet może być go nawet 8x mniej niż u dwudziestolatki.
Mocznik w kosmetyce – zastosowanie
Nie od zawsze mocznik był tak chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Początkowo kosmetolodzy nie do końca znali wszystkie właściwości tego składnika i nie mieli do niego zaufania. Dziś ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej i o pozytywnym działaniu mocznika wie każdy.
Gdzie szukać mocznika? Mocznik jest dziś wykorzystywany w bardzo wielu kosmetykach do twarzy, stóp, rąk lub całego ciała – balsamach, maściach, odżywkach, tonikach, szamponach, a nawet pastach do zębów!
Przeznaczenie – mocznik jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry suchej, atopowej (z AZS), starzejącej się, zniszczonej po opalaniu, alergicznej i ogólnie wrażliwej lub trądzikowej, a także skóry głowy z łupieżem.
Działanie mocznika w kosmetykach
Zanim wybierzemy pierwszy lepszy kosmetyk z mocznikiem, powinniśmy wiedzieć, że jego działanie zależy przede wszystkim od stężenia. Im więcej mocznika w danym produkcie, tym silniejsze działanie.
Oto właściwości mocznik:
- mocznik 2% stosowany jest w kremach nawilżających i regenerujących, bo poprawia nawodnienie i pobudza odnowę komórek naskórka;
- mocznik 3-9% można spotkać w preparatach do stóp, ponieważ silnie nawilża, magazynując wodę w warstwie rogowej naskórka, a także zmiękcza;
- mocznik 10% jest dodawany do toników przeciwtrądzikowych, ze względu na jego doskonałe działanie przeciwbakteryjne;
- mocznik 11-30% ułatwia wnikanie w głąb skóry składników aktywnych kosmetyków lub leków, ponieważ zwiększa jej przepuszczalność;
- mocznik 31-40% wykorzystywany jest przede wszystkim w peelingach i kuracjach do skóry bardzo suchej, ponieważ złuszcza i nawilża;
- mocznik 41-50% jest najsilniejszy, bardzo mocno złuszcza, dlatego stosowany jest głównie przez dermatologów np. w leczeniu łuszczycy, AZS.
Dodaj komentarz