Karob to słodka przekąska, znana już od pradawnych czasów. Okazuje się, że jest doskonałym zamiennikiem kakao, kawy czy cukru, idealnym dla sportowców i osób dbających o linię, ale to jedyne zastosowanie mączki chleba świętojańskiego. Okazuje się, że karob jest doskonałym kosmetykiem. Dlaczego? Co zawiera i jak wykorzystać jego nieocenione właściwości w p[pielęgnacji?
Guma karob INCI: Ceratonia Siliqua Gum
Inne nazwy karobu: ALGAROBA, CAROB BEAN EXTRACT, CAROB GUM, LOCUST BEAN OIL, CERATONIA SILIQUA (CAROB) GUM, CAROB BEAN GUM
Karob – co to takiego?
Karob, czyli inaczej drzewo karobowe, szarańczyn strąkowy, ceratonia jest rośliną z rodziny bobowatych. Terenami jego uprawy są głównie obszary basenu Morza Śródziemnego, choć karob rośnie też dziko na wielu kontynentach (głównie europejskim). Największymi plantacjami karobu mogą pochwalić się Włochy oraz Portugalia. Jedno drzewo karobu obradza ok. 100 do 400 strąkami na rok i osiąga nawet 15–18 metrów wysokości. Charakteryzuje się rozbudowaną koroną, wiecznie zielonymi liśćmi oraz pękatą korą na pniu. Strąki osiągają 20–25 cm długości oraz około 2 cm szerokości, a ich struktura jest w całości jadalna. Część niejadalną stanowią paradoksalnie szaro-brązowe twarde ziarna schowane we wnętrzu strąków.
Karob – składniki odżywcze
Najcenniejsza substancją, jaką posiada karob to kwas galusowy. To związek o bardzo silnym potencjale antynowotworowym i antyrodnikowym. Wyjątkowo skutecznie hamuje rozrost komórek rakowych, wykazuje także działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Przyspiesza on również gojenie ran, a także łagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka. Na tym nie koniec drogocennych skłądników i rewelacyjnego działania karobu.
Karob to naturalne źródło
- Wapnia, Fosforu- które wspierają zdrowie kości i zębów
- Magnezu- zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni oraz układu nerwowego
- Żelaza- wspiera prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny
- Potasu- dba o pracę układu krwionośnego
Witaminy, które zawiera korab – lista
- Witamina C – 0.2 mg
- Tiamina – 0.053 mg
- Ryboflawina – 0.461 mg
- Niacyna – 1.897 mg
- Witamina B6 – 0.366 mg
- Kwas foliowy – 29 µg
- Witamina A – 14 IU
- Witamina E – 0.63 mg
Minerały, które zawiera korab – lista
- Wapń – 348 mg
- Żelazo – 2.94 mg
- Magnez – 54 mg
- Fosfor – 79 mg
- Potas – 827 mg
- Sód – 35 mg
- Cynk – 0.92 mg
Karob – właściwości
Karob regularnie spożywany doskonale wpływa na pracę układu nerwowego, odpornościowego, poprawia przemianę materii i wzmacnia kości. Mało kto wie, że karob wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, a także zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, więc wspomaga odnowę komórek organizmu i hamuje proces starzenia. Polecany jest również palaczom, oraz tym, którzy postanowili zerwać z nałogiem. Usprawnia proces oczyszczania płuc i działa wykrztuśnie. Spożywany regularnie może pomóc w profilaktyce raka płuc.
Karob to również niezastąpiony składnik diety dla osób, które borykają się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Łagodzi objawy refluksu, poprawia trawienie i leczy biegunkę. Duże ilości wapnia i fosforu, które wzmacniają kości, czynią karob cennym produktem dla dzieci i osób cierpiących na osteoporozę.
Karob w kosmetyce i nie tylko
Istotna dla nas jest guma drzewa świętojańskiego zwana gumą karob – pozyskuje się ją z bielma nasion rośliny Ceratonia siliqua (szarańczyn strąkowy). Strąki nazywane są „chlebem świętojańskim”, stanowią niskotłuszczowy substytut kakao. Guma karob służy jako substancja zagęszczająca w kosmetykach i produktach spożywczych (E410). Częściowo pęcznieje ona w zimnej wodzie, a po ogrzaniu do 80ºC tworzy lepki roztwór, który później oziębia się, aby stworzyć jeszcze bardziej lepki produkt. Jest więc szczególnie użyteczna tam, gdzie proces otrzymywania kosmetyku wymaga podwyższonej temperatury. Karob jest powszechnie stosowany także jako tzw. lepiszcze – składnik wiążący składniki preparatów stałych, jak np. pudry, ale często dodaje się go również do modelujących i ujędrniających balsamów do ciała oraz kremów nawilzających (jest on m.in składnikiem kremu do twarzy Chanel, Precision, Hydramax +, Active Moisture Cream).
Karob w kosmetykach sprawdza się przede wszystkim jako humektant, ma właściwości lepiszcze, jest dobrym stabilizatorem piany oraz substancją ochronną i filmotwórczą. Świetnei anwilża, chroniąc przed ucieczka wody z naskórka. Doskonale nawilża też włosy i sprawnie wiążąc cząsteczki wody w skórze.
Domowe kosmetyki z karobem
DIY – domowa maseczka do twarzy z karobem
Korab jest idealny jako maseczka do twarzy – dostarcza skórze witamin i minerałów oraz wspiera produkcję kolagenu i elastyny. Jak wykonać maseczkę z karobem? Zmieszaj ze sobą białą glinkę, karob oraz wodą różaną – pamiętaj, że “treścią” maseczki jest glinka, jej powinno być nieco więcej. Mieszaj całość do uzyskania gęstej i jednolitej masy.
Nałóż na twarz na około 15 minut, zmyj ciepłą wodą.
DIY – domowa maseczka do włosów z karobem
Raz w tygodniu dodaj odrobinę karobu do ulubionego olejku i taką mieszankę nałóż na włosy i skórę głowy. Zmyj po około 30 minutach.
Dodaj komentarz