Nie wiadomo skąd w nas bierze się przekonanie, że im więcej kosmetyków nałożymy, tym lepiej będą działać i szybciej doczekamy się efektów. To błąd numer 1 w każdej pielęgnacji. przesada nie jest dobra, podobnie jak niedobór. Jeśli zastanawiasz się czasem, dlaczego olejek przeciążył Ci włosy albo dlaczego twoja buzia po podkładzie tak bardzo się przetłuszcza wiedz, że winę a to może ponosić twoja “kosmetyczna nadgorliwość”. Jeśli nie chcesz więcej takich wpadek – przeczytaj ile kosmetyku jest “akurat”.

Ile kosmetyków to “w sam raz”?

Krem do twarzy. Ile go użyć?

Idealna ilość kremu do twarzy to… naprawdę niedużo.Okazuje się że to porcja wielkości migdała. Kobiety zazwyczaj nakładają na buzię 4 razy tyle! Przed nałożeniem kremu na twarzy warto przez chwilę rozgrzać go w dłoniach – wówczas szybciej się wchłonie.

Serum do twarzy. Ile można go użyć?

Serum to kosmetyk o całkiem innej postaci niż krem. Jego formuła jest rzadka, a serum skoncentrowane i obfitujące w składniki, dlatego stosujemy go mniej. Jedna porcja serum idealna do Twojej twarzy to ta wielkości ziarenka kawy: mniej więcej 3-4 krople.

Maseczka do twarzy. Ile jej użyć?

Najlepiej porównać te ilości z ilością maski, którą oferują producenci w jednorazowych saszetkach. Zazwyczaj jest tam około 10 ml produktu. Ta ilość powinna wystarczyć na całą twarz. 10 ml to około 2 stołowe łyżki i taką ilość produktu nakładaj na buzię, aby dobrze pokryć skórę maską.

Peeling do twarzy. Ile go użyć?

Z peelingiem jest zazwyczaj podobnie jak z maską – około 10 ml to ilość, która powinna wystarczyć, aby odpowiednio zadbać o skórę.

Kosmetyk do mycia twarzy. Ile należy go użyć?

Tu się zapewne zaskoczysz, ponieważ – jak większość – wyobrażasz zapewne sobie duże ilości żelu czy pianki, które przecież mają umyć całą buzię. Otóż nie!
Odpowiednia porcja żelu do jednorazowego mycia twarzy to ilość równa wielkości jarzębiny. Przed nałożeniem na twarz, musisz po prostu rozwodnić żel w dłoniach.

Kosmetyk do demakijażu. Ile użyć?

Płyny i mleczka do demakijażu to najmniej wydajne kosmetyki. Dzieje się tak dlatego, że podczas zmywania kosmetyków kolorowych obowiązuje zasada: makijaż zmywamy do momentu, aż użyty wacik będzie całkowicie czysty! Oczywiście waciki należy wymieniać do momentu, aż na kolejnym nie zauważymy już zanieczyszczeń, resztek kosmetyków, sebum itd.

Krem pod oczy. Ile użyć?

Wszyscy wiemy, że skóra pod oczami jest najdelikatniejsza, ponieważ pozbawiona sebum. To w tym rejonie najszybciej robią się zmarszczki. Dlatego wiele kobiet ma manię używania zbyt dużej ilości kremów pod oczy. Skóra – zwłaszcza tak delikatna – może czuć się “przytłoczona” nadmiarem kosmetyku. Do jednej aplikacji spokojnie wystarczy porcja kremu pod oczy wielkości ziarenka ryżu. Skóra pod oczami jest delikatna i nie ma sensu jej obciążać.

Szampon. Ile należy go użyć?

Większość z nas dobiera ilość szamponu do długości włosów. Tymczasem szampon to kosmetyk do skóry głowy, a nie włosów. Powinno się nakładać go wyłącznie na skórę głowy i myć nasadę włosów. Podobnie jak w przypadku kosmetyku do mycia twarzy – należy rozwodnić go przed użyciem. Porcja wielkości czereśni powinna wystarczyć.

Odżywka i maska do włosów. Ile użyć?

W przypadku odżywek i masek do włosów obowiązuje zasada odwrotna niż w przypadku szamponu: tu idealna ilość kosmetyku jest proporcjonalna do długości włosów. Przy włosach krótkich będzie to zatem porcja równa wielkości wiśni, a przy długich często potrzeba dwa, trzy lub nawet cztery razy więcej kosmetyku.