Peeling należy do najchętniej kupowanych kosmetyków, ponieważ poprawia wygląd skóry na wiele sposobów. Oczywiście, peelingu nie trzeba kupować ‒ równie dobrze można go przygotować samodzielnie lub udać się na profesjonalny zabieg do dermatologa. Jak działa peeling i jakie są rodzaje peelingów? 

Jak działa peeling?

Peeling wspomaga naturalne procesy odnowy skóry, które uległy zaburzeniu. Fizjologiczny cykl regeneracji skóry trwa około 28 dni ‒ tyle czasu potrzebują komórki powstałe w najgłębszej warstwie naskórka, aby dotrzeć do powierzchni. Tam dochodzi do ich odwodnienia, zrogowacenia, obumarcia i złuszczenia przez nowe komórki, które trafiły na powierzchnię tą samą drogą.

Niestety, z wiekiem i z innych powodów, takich jak przemęczenie, stres czy niezdrowy tryb życia, skóra potrzebuje coraz więcej czasu na odnowę. W konsekwencji dochodzi do nagromadzenia martwych komórek, co przekłada się na wygląd skóry, która staje się szorstka i szara.

Wracając do początku, peeling wspomaga naturalne procesy odnowy skóry, które uległy zaburzeniu. Usuwa nawarstwione martwe komórki naskórka, wygładza i rozjaśnia skórę oraz przyspiesza procesy jej regeneracji, a także normalizuje produkcję sebum i udrażnia ujścia gruczołów łojowych. Wszystko to sprawia, że kondycja (i wygląd!) skóry ulega poprawie, podobnie jak przyswajalność kosmetyków odżywczych i nawilżających.

Rodzaje peelingów

Peelingi dzielą się na chemiczne (a te na głębokie, średniogłębokie i powierzchniowe) oraz domowe (a te na ziarniste, enzymatyczne i gommage). Oba podziały dotyczą peelingów do twarzy. Osobną kategorię stanowią peelingi do ciała.

1. Peelingi chemiczne są wykonywane przez dermatologów (dotyczy peelingów głębokich i średniogłębokich) lub kosmetologów (dotyczy peelingów powierzchniowych), aby mogły zadziałać na głębsze warstwy skóry. Stymulują emisję włókien podporowych skóry, to znaczy kolagenowych i elastynowych, a w efekcie zmniejszają zmarszczki i ujędrniają skórę.

  • Peelingi głębokie, które wykorzystują fenol, laser lub ultradźwięki, usuwają całą powierzchnię naskórka i przenikają do samej skóry właściwej. Dają efekty tak spektakularne jak lifting chirurgiczny.
  • Peelingi średniogłębokie, które są przeprowadzane z wykorzystaniem kwasów owocowych o wysokim stężeniu, docierają do warstwy podnaskórkowej oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny. W efekcie zmarszczki ulegają spłyceniu, a skóra staje się jędrniejsza.
  • Peelingi powierzchniowe, które są wykonywane z użyciem kwasów o niskim stężeniu, na przykład glikolowym lub migdałowych, wygładzają skórę i dodają jej blasku, a także redukują powierzchowne przebarwienia oraz oczyszczają i zwężają pory.

2. Peelingi domowe
Podczas gdy peelingi ziarniste zawierają drobinki, które ścierają martwe komórki naskórka, to peelingi enzymatyczne złuszczają i regenerują skórę poprzez rozpuszczenie wiązań między nimi. Z kolei peelingi gommage łączą cechy obu powyższych rodzajów peelingów, to znaczy początkowo rozpuszczają martwy naskórek, a później go złuszczają.

3. Peelingi do ciała to głównie preparaty gruboziarniste, ponieważ skóra całego ciała nie jest tak delikatna jak skóra twarzy.