Jednym z problemów związanych z pielęgnacją jest utrata wody z naskórka, czyli transepidermalna utrata wody (TEWL). Taki kłopot ma wiele osób, ale na szczęście w bardzo łatwy sposób można się z nim uporać. Sprawdź, w jaki sposób to zrobić.

Podstawowe funkcje skóry

Zanim przejdziemy do tego, czym jest utrata wody z wnętrza skóry, warto najpierw poznać wszystkie jej funkcje. A do tych zalicza się:

 • bariera dla drobnoustrojów i wirusów,
 • zapobiega ucieczce wody i płynu pozakomórkowego,
 • zapobieganie rozwjowi grzybów dzięki wydzielinom z gruczołów skóry,
 • ochrona przed działaniem promieni UV

Warto także przypomnieć, że skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Tworzy także trzy rodzaje barier:

 • chemiczna – obejmuje skórne wydzieliny i melaninę. Powierzchnia skóry jest pokryta bakteriami, ale niskie pH tych wydzielin uszkadza ich namnażanie. Melanina natomiast zapewnia ochronę przed promieniami UV;
 • fizyczna -dba o ciągłość skóry i twardość komórek. Przepuszcza tylko pewne substancje w ograniczonych ilościach: substancje rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy), żywice niektórych roślin i rozpuszczalniki niektórych roślin;
 • biologiczna – komórki, które są aktywnymi elementami układu odpornościowego, które chronią skórę przed szkodliwymi substancjami oraz niszczą wirusy i bakterie.

Czym jest utrata wody z naskórka?

Należy pamiętać, że skóra nie jest do końca całkowicie szczelna i jakaś część wody przedostaje się do środowiska. To właśnie transepidermalna utrata wody (TEWL) bez udziału gruczołów potowych i mieszków włosowych. Jest to spowodowane zaburzeniami funkcji bariery, co jest związane z nawodnieniem warstwy rogowej naskórka. Ucieczce wody może zapobiec zawartość wody na poziomie 13-20%.

Na utratę wody z naskórka wpływ ma niewątpliwie środowisko, a mówiąc dokładniej wiatr, zimno i wilgoć, które powodują łuszczenie, suchość, swędzenie.

Jak zapobiegać utracie wody ze skóry?

Aby zapobiegać utracie wody z naskórka, należy stosować preparaty o następującym działaniu lub z zawartością konkretnych składników. Są to zazwyczaj:

 • miejscowe stosowanie kwasów tłuszczowych – zwiększają ilość lipidów i zapobiegają uszkodzeniom bariery skóry, pomagają zachować skórze odpowiednie nawilżenie, poprawia jej miękkość i elastyczność;
 • kwasy omega 3 i 6 – wspierają naturalna barierę olejową skóry, co zapobiega utracie wody i zapewnia odpowiednie nawilżenie skórze;
 • składniki okluzyjne – tworzą cienki film na skórze i zapobiegają ucieczce wody z jaj wnętrza; mogą to być między innymi: olejek awokado, wosk pszczeli, olejek jojoba, masło shea, skwalen.
 • humektanty – naśladują pot wytwarzany przez skórę, zapobiegają wysuszeniu, a wśród nich dobrze się sprawdzą: aloes, kwas hialuronowy, gliceryna, lecytyna i algi.