Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby nie tylko skóry, lecz także włosów. Mało tego: czas może wpłynąć nawet na rodzaj włosów. Z tego powodu ich pielęgnację należy dopasować do zmieniających się okoliczności. Jak pielęgnować włosy w dojrzałym wieku? Przedstawiamy sposoby na piękną fryzurę 40+.  

Objawy starzenia się włosów

Z upływem lat włosy stają się przede wszystkim siwe, a także suche oraz rosną wolniej i w mniejszych ilościach. Zmiana koloru włosów jest następstwem słabszej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika, który nadaje im określony kolor. Indywidualne tempo siwienia zależy od czynników genetycznych i zewnętrznych, które wynikają między innymi z trybu życia. Z kolei suchość włosów to konsekwencja niższej produkcji sebum, która także spada z wiekiem. A dlaczego włosy z biegiem lat tracą objętość i wolniej rosną? Ponieważ organizm wytwarza mniej kolagenu (tak zwanego „białka młodości‟), a mieszki włosowe pracują wolniej.

Kiedy włosy stają się cieńsze i przesuszone, łamią się i wypadają oraz brakuje im blasku, to znak, że należy zadbać o nie inaczej niż dotychczas. Nie oznacza to, że przedtem pielęgnowałyśmy włosy w niewłaściwy sposób ‒ po prostu zmieniły się ich potrzeby.

Jak pielęgnować włosy w dojrzałym wieku?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów dojrzałych

Gotowe preparaty, które poprawią kondycję włosów 40+, powinny zawierać takie składniki jak keratyna i koenzym Q10 (stymulują wzrost włosa) oraz peptydy, aminokwasy, hydrolizat kolagenu, witamina E, olejki i ekstrakty roślinne (nawilżają skalp, odżywiają cebulki oraz regenerują włosy i dodają im objętości).

Sposób i częstotliwość mycia włosów dojrzałych

Włosy dojrzałe należy myć według potrzeb, ponieważ skumulowane sebum i inne zanieczyszczenia utrudniają odżywienie mieszków włosowych, co w ich przypadku jest bardzo ważne. Prawidłowa technika mycia włosów dojrzałych zakłada rozprowadzenie niewielkiej ilości szamponu w dłoniach i zaaplikowanie go na włosy zwilżone letnią wodą. Masujemy je delikatnie przez około trzech minut, aby poprawić ukrwienie skalpu, a tym samym ułatwić cennym składnikom szamponu wniknięcie w mieszki włosowe. Po tym czasie spłukujemy włosy i osuszamy je ręcznikiem, po czym sięgamy po odżywkę. Nakładamy ją najpierw na końcówki, które najbardziej potrzebują regeneracji, a później rozprowadzamy ją grzebieniem na całej długości włosów. Pomijamy jedynie nasadę włosów i skórę głowy. Na zakończenie spłukujemy wszystko letnią wodą.

Zabiegi medycyny estetycznej do włosów dojrzałych

Jeżeli mamy wrażenie, że domowa pielęgnacja włosów dojrzałych nie przynosi efektu, możemy zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, które poprawią ich kondycję. W grę wchodzi mezoterapia skóry głowy i ostrzykiwanie jej osoczem z krwi własnej. Pierwszy zabieg polega na ostrzykiwaniu skalpu witaminami i minerałami, które lekarz dopasowuje do potrzeb pacjenta: niektóre mogą mieć właściwości nawilżające, inne działanie hamujące wypadanie włosów. Drugi zabieg również zakłada ostrzykiwanie, ale inną substancją. Osocze z krwi pacjenta, bo o nim mowa, jest poddawane obróbce, która ma na celu uzyskanie jak największej ilości czynników wzrostu pobudzających mieszki włosowe do pracy.