W kosmetyce stosuje się różne substancje pochodzenia roślinnego. Jedną z nich jest balsam peruwiański. Sprawdź, czym jest, jak działa, jakie ma zastosowanie i czy może wywoływać alergie.

Co to jest balsam peruwiański?

Balsam peruwiański to wydzielina otrzymywana przez uszkodzenie mechaniczne (nacinanie lub opalanie) kory woniawca balsamowego. To drzewo rośnie w Ameryce Południowej i jest stosowane w leczeniu różnych schorzeń. Pozyskana wydzielina jest ciemnobrunatną cieczą, której zapach przypomina aromat wanilii.

Jak działa balsam peruwiański?

Balsam peruwiański ma lecznicze działanie, co jest wykorzystywane w medycynie i kosmetyce. Ma działanie:

  • przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające,
  • przeciwpasożytnicze i przeciwgrzybicze,
  • przyspieszające gojenie się ran i regenerujące uszkodzony naskórek, wspomaga także leczenie odleżyn, odmrożeń i odparzeń, poprawia krążenie skórne i podskórne,
  • wspomagające leczenie chorób skóry, hemoroidów i problemów z łysieniem.

Balsam peruwiański stosuje się również do wyrobu leków recepturowych. Taka maść ma działanie przecwibakteryjne, przeciwpasożytnicze i pobudzające gojenie ran. Stosuje się ją w chirurgii i dermatologii do leczenia przewlekłych ran i owrzodzeń.

Zastosowanie balsamu peruwiańskiego

Balsam peruwiański stosuje się w większości przypadków zewnętrznie. Co ciekawe jest też składnikiem wielu produktów spożywczych. Występuje w gotowych deserach, czekoladach, winach i aromatyzowanych herbatach. Balsam peruwiański znajdziemy także w produktach dla dzieci, mydłach, pastach do zębów. Jest również składnikiem syropów przeciwkaszlowych i leków dentystycznych.

Czy balsam peruwiański wywołuje alergię?

Niestety balsam peruwiański jest zaliczany do poważniejszych alergenów. Niektóre jego składniki mogą wywołać: pokrzywkę i uporczywe swędzenie, skórne zmiany, alergię pokarmową i alergię na kosmetyki. Co więcej ludzie uczuleni na balsam peruwiański powinni unikać wszystkich produktów, w których ta substancja się znajduje. Będą to między innymi:

  • nadziewana czekolada, ostre sosy do potraw, wina, alkohole ziołowe, gumy do żucia;
  • pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej, kremy do twarzy, kolorowe kosmetyki, kremy z filtrem UV;
  • płyny do higieny intymnej, szampony i odżywki do włosów, produkty dla dzieci;
  • proszki i płyny do prania, płyny do mycia naczyń, mleczka do czyszczenia kuchni;
  • olejki zapachowe, kadzidełka, odświeżacze powietrza.